کاپوسین اخبار نگهبان روز گذشته اخبار سیاسی و اجتماعی

کاپوسین: اخبار نگهبان روز گذشته اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری آشنایی زیاد با دریافت کنندگان این نشان فرهنگی

نشان فرهنگی هنری فردوسی از سال 13٩3 به اندیشمندان برجسته در عرصه فردوسی پژوهی، شاهنامه و زبان و ادب پارسی اعطا می شود. امسال و در روز بزرگداشت فردوسی با حضور م

آشنایی زیاد با دریافت کنندگان این نشان فرهنگی

آشنایی زیاد با دریافت کنندگان این نشان فرهنگی

عبارات مهم : فرهنگ

نشان فرهنگی هنری فردوسی از سال 13٩3 به اندیشمندان برجسته در عرصه فردوسی پژوهی، شاهنامه و زبان و ادب پارسی اعطا می شود. امسال و در روز بزرگداشت فردوسی با حضور معاون مدیر جمهور، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، نشان فرهنگی ـ هنری فردوسی به دکتر میرجلال الدین کزازی، نویسنده، مترجم و شاهنامه پژوه و دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن، شاعر، نویسنده و اندیشمند توانا و مؤسس فرهنگ سرای فردوسی و پری صابری، کارگردان تئاتر، نمایشنامه نویس و رمان نویس اهدا شد. در ادامه با دریافت کنندگان نشان فردوسی زیاد آشنا می شویم.

آشنایی زیاد با دریافت کنندگان این نشان فرهنگی

میرجلال الدین کزازی

میرجلال الدین کزازی نویسنده، مترجم، شاهنامه پژوه و پژوهشگر فعال، 70 ساله و کرمانشاهی هست. او از چهره های ماندگار فرهنگ و ادب کشور عزیزمان ایران در پنجمین همایش چهره های ماندگار به سال 1384 و عضو هیئت امنای بنیاد فردوسی و اکنون عضو هیئت علمی دانشکده ادبیاتِ فارسی و زبان های خارجی در دانشگاه علامه طباطبایی هست. کزازی در کنار افتخارات زیادی که دارد به افتخاراتی چون دریافت جایزه عالی ترین کتاب سال 1369 و جایزه نخست پژوهش های بنیادین جشنواره خوارزمی1383 و برگزیده شدن به عنوان صورت ماندگار در فرهنگ و ادب سال 1384 دست یافته است.

پری صابری

نشان فرهنگی هنری فردوسی از سال 13٩3 به اندیشمندان برجسته در عرصه فردوسی پژوهی، شاهنامه و زبان و ادب پارسی اعطا می شود. امسال و در روز بزرگداشت فردوسی با حضور م

پری صابری سال 1311 در کرمان به دنیا آمد. او بعد از آخر دبیرستان جهت ادامه تحصیل در رشته سینما و تئاتر به پاریس رفت. در دوران دانشجویی راجع به یکی از رباعیات خیام فیلم کوتاهی ساخت که عالی ترین فیلم دانشجویی در فرانسه شد. صابری تالار مولوی را در تهران تأسیس کرد. یکی از مطرح ترین نمایش های او «شمس پرنده» راجع به مولوی هست. او افتخاراتی همچون نشان ابن سینا (یونسکو) 2004، نشان شوالیه فرانسه 2004، تندیس و لوح سپاس هجدهمین، نوزدهمین، بیستمین، بیست و یکمین و بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر را کسب کرده است.

محمدعلی اسلامی ندوشن

دکتر نُدوشَن هرچند دکترای حقوق بین الملل دارد ولی تمام شهرتش به علت فعالیت های ادبی اوست. این شاعر، منتقد، مترجم و پژوهشگر در سال 1304در ندوشنِ یزد به دنیا آمد. او ابتدا چند سالی در دادگستری خدمت کرد ولی بعد به تدریس حقوق و ادبیات در دانشگاه ملی، مدرسه عالی ادبیات و… روی آورد. اسلامی ندوشن در سال 1348 به همکاری با دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران دعوت شد و با تألیفات ادبی اش توانست به عضویت هیئت علمی دانشکده ادبیات این دانشگاه درآید. تأسیس فرهنگ سرای فردوسی و انتشار فصل نامه هستی از کارها فرهنگی اوست.

خراسان /ناصر رعیت نواز

آشنایی زیاد با دریافت کنندگان این نشان فرهنگی

واژه های کلیدی: فرهنگ | اسلامی | فردوسی | دانشگاه | نویسنده | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs