کاپوسین اخبار نگهبان روز گذشته اخبار سیاسی و اجتماعی

کاپوسین: اخبار نگهبان روز گذشته اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی شورای نگهبان سیاسی نیست که مشورت سیاسی کند/ انتظار بیشتری از مجلس در جامع‌تر بو

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه شورای نگهبان از هرگونه گفت‌وگو و صحبت در بخش‌های متفاوت استقبال می‌کند، گفت: پیشنهاد بعضی از چهره‌ها در قالب مشورت سیاسی مطرح

شورای نگهبان سیاسی نیست که مشورت سیاسی کند/ انتظار بیشتری از مجلس در جامع‌تر بو

عباسعلی کدخدایی: شورای نگهبان سیاسی نیست که مشورت سیاسی کند/انتظار بیشتری از مجلس در جامع تر بودن مصوبات داریم

عبارات مهم : سیاسی

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه شورای نگهبان از هرگونه گفت وگو و صحبت در بخش های متفاوت استقبال می کند، گفت: پیشنهاد بعضی از صورت ها در قالب مشورت سیاسی مطرح شده است بود که باید بگویم شورای نگهبان سیاسی نیست که مشورت سیاسی کند، ولی در حوزه قانون اگر انتقاد و پیشنهادی باشد استقبال می کند.

به گزارش ایسنا، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری ضمن تبریک حلول ماه ربیع الاول و شروع هفته وحدت، گفت: در یکی دو هفته گذشته اتفاق تاسف بار زلزله در غرب کشور اتفاق افتاده است که این اتفاق را به بازماندگان و خسارت دیدگان این اتفاق تسلیت می گویم و امیدواریم مقامات و مسئولین مرتبط با این پرسشها تلاش کنند آسیب ها کم کردن پیدا کند.

شورای نگهبان سیاسی نیست که مشورت سیاسی کند/ انتظار بیشتری از مجلس در جامع‌تر بو

وی همچنین با اشاره به شهادت آیت الله مدرس، مرد مجلس، روز مجلس را به همه نمایندگان مجلس تبریک گفت و افزود: همچنین امروز سالروز تاسیس منشور و میثاق مردم یعنی قانون اساسی است که آن را گرامی می داریم و امیدواریم همه در تحقق اهداف قانون اساسی گام برداریم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه اخیرا بعضی از اشخاص اصلاح طلب خواستار گفت وگو با شورای نگهبان بوده اند و عقیده داشتند در مورد عضو زرتشتی شورای شهر یزد اگر تعامل با شورای نگهبان وجود داشت عنوان اینقدر حساس نمی شد، چقدر با این نظر موافق هستید، گفت: شورای نگهبان از هرگونه گفت وگو و صحبت با عزیزان در بخش های متفاوت استقبال می کند و همچنین از پیشنهاد مردم، اصحاب رسانه، سیاسیون و … استقبال می کنیم و حتی خواهش می کنیم مردم همچنان نظرات خود را جهت ما ارسال کنند. پیشنهادات و انتقادات مردم موجب خشنودی ما می شود.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه شورای نگهبان از هرگونه گفت‌وگو و صحبت در بخش‌های متفاوت استقبال می‌کند، گفت: پیشنهاد بعضی از چهره‌ها در قالب مشورت سیاسی مطرح

کدخدایی افزود: ولی توصیه ای که در خصوص خواسته این افراد مطرح شده است بود در قالب مشورت سیاسی بود که باید عرض کنم شورای نگهبان سیاسی نیست که مشورت سیاسی کند، ولی در حوزه قانون اگر انتقاد و پیشنهادی باشد از آن استقبال می کند. پژوهشکده شورای نگهبان در حوزه قوانین و مصوبات فعال هست. همچنین در حوزه انتخابات هم شورای نگهبان آمادگی گفت وگو دارد، ولی این امر حمل بر لابی سیاسی و مشورت سیاسی نباشد لیکن از شأن شورای نگهبان دور است.

به گزارش ایسنا، سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه نظر شورای نگهبان در خصوص مصوبه حل مسئله عضویت اقلیت ها در شوراها و همچنین آخرین اوضاع سپنتا نیکنام و نظر نهایی شورای نگهبان چیست؟ گفت: نظر شورای نگهبان همان نظری است که قبلا اعلام شده است هست. فکر می کنم نظام جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران به اندازه ای با ثبات و با قدرت است که بتواند پاسخ سوالات کوچک این چنینی را بدهد. قبلا هم عرض کردیم هر راهکار قانونی که مراجع قانونی آینده نگری کنند، مورد استقبال شورای نگهبان قرار می گیرد.

وی افزود: ما درصدد ایجاد مسئله نیستیم. شورای نگهبان در انجام وظایف قانونی و شرعی خود اقداماتی انجام می دهد و مراحل خود را داشته و دارد. مصوبه ای که گفتید تصویب شده است است و کلیات مصوبه مورد بررسی قرار گرفته و در صورت ارسال مصوبه نهایی، اظهارنظر می کنیم.

شورای نگهبان سیاسی نیست که مشورت سیاسی کند/ انتظار بیشتری از مجلس در جامع‌تر بو

کدخدایی در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه نتیجه گزارش تخلفات انتخاباتی به کجا رسیده است و اینکه آیا قوه قضاییه به شورای نگهبان جواب مثبتی داده است؟ گفت: شورای نگهبان هنگام برگزاری انتخابات اعلام نظر می کند، و الان نسبت به نمایندگان و نامزدهای انتخابات فارغ از اظهارنظر هستیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا نظارتی بر اعضای انجمن شهر به وسیله شورای نگهبان وجود ندارد؟ بیان کرد: لیکن قانون چنین تکلیفی به شورای نگهبان نداده است.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه شورای نگهبان از هرگونه گفت‌وگو و صحبت در بخش‌های متفاوت استقبال می‌کند، گفت: پیشنهاد بعضی از چهره‌ها در قالب مشورت سیاسی مطرح

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری در مورد اینکه یکی از ملاک های تایید صلاحیت کاندیداهای نمایندگان مجلس، فقدان سابقه سوء مانند عدم شهرت به نشر اکاذیب هست، با توجه به ادعای اخیر یکی از نمایندگان پایتخت کشور عزیزمان ایران نسبت به خویشاوندی یک متهم مالی با یکی از مراجع عظام تقلید، آیا رد صلاحیت وی از جانب شورای نگهبان نیازند شکایت رسمی است یا صرف این ادعا کفایت می کند؟ گفت: از ما نخواهید نظرات را در مورد انتخابات، سریعتر اعلام کنیم. وقت انتخابات نظر خود را مطرح خواهیم کرد ولی اگر فکر می کنند جرمی اتفاق افتاده است قوه قضاییه مسئول پیگیری به آن است.

کدخدایی در خصوص پرسش خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه علت رد طرح تقویت بسیج مستضعفین به وسیله شورای نگهبان چیست و آیا این امر موجب تضعیف اقدام بسیج جهت بازسازی سوریه نمی شود؟ بیان کرد: بخشی از پرسش شما مربوط به وزارت خارجه است که من صالح نیستم در مورد آن نظر بدهم ولی در مورد طرح تقویت بسیج مستضعفین اتفاقا ایراد شورای نگهبان در جهت تقویت بسیج هست؛ لیکن شرایط و حوزه هایی را در مصوبه و ماده اول آن ذکر کردند که اعضای شورای نگهبان معتقدند باید در چارچوب فرماندهی کل قوا باشد و از این طریق اقدام شود، در نتیجه ایراد ما در جهت تقویت است.

شورای نگهبان سیاسی نیست که مشورت سیاسی کند/ انتظار بیشتری از مجلس در جامع‌تر بو

وی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص آخرین اوضاع ارائه سیاست های کلی انتخابات به وسیله شورای نگهبان، تصریح کرد: شرمنده ام، قول دادیم سریعتر پاسخ دهیم و هنوز صورت نگرفته هست؛ همچنان این عنوان در دستور کار است و روی آن کار می شود، هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده ایم، ولی کار در پژوهشکده شورای نگهبان و صحن شورا در حال پیگیری است و به محض وصول نتیجه به مردم اعلام می شود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به پرسش خبرنگاری در خصوص قاعده نفی سبیل و نظر فقهای شورای نگهبان و اینکه وظیفه شورای نگهبان با توجه به هوا که علیه شورای نگهبان در خصوص اعمال نظر در مورد عضو شورای شهر صورت گرفته، در اقناع جامعه چیست گفت: وظیفه ما این است که در خدمت شما باشیم و شما به ما در اقناع مردم کمک کنید. در روزنامه همشهری و مصاحبه ای که امروز منتشر شد در همین رابطه صحبت کرده ام که آن را مطالعه کنید. شما حتما همه سایت ها را ندیدید، مقالات متعددی در تایید نظر شورای نگهبان نوشته شده است است.

کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تعریف رجل سیاسی نسبت به گذشته عوض کردن کرده هست، آیا می توان گفت تعریف تازه ثابت باقی می ماند یا در گذر وقت ممکن است معیارها عوض کردن کند؟ خاطرنشان کرد: همه در بحث قانونگذاری معتقدیم که قوانینی که به وسیله انسان وضع می شود بر اساس شرایط تفاوت می کند. تلاش ما این است که بتوانیم مصوبه جامعی داشته باشیم، این تلاش انسان و محدود به اختیارات و ذهن انسان است همان طور که قوانین گذشته اصلاح می شود این مورد هم امکان اصلاح دارد ولی تلاش ما این است که در کوتاه مدت دچار عوض کردن خاص نشود.

وی در پاسخ به پرسش دیگری با اشاره به تبصره 2 ماده 201 قانون آیین نامه داخلی مجلس، گفت: فقهای شورای نگهبان محدودیتی جهت اعمال نظر ندارند، در چند مورد اندک اصلاح صورت گرفته است و فرقی نمی کند عنوان سیاسی، اجتماعی و یا فرهنگی باشد، ملاک خلاف شرع تشخیص داده شدن یا نشدن قوانین هست. در بیش از 130 مورد حدود چهار مورد خلاف شرع تشخیص داده شد، گاهی ممکن است نظر جمع و یا افراد عوض شود یا مبانی در اجرا عوض کردن کنند.

کدخدایی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص اینکه مجلس فعلی تا چه اندازه با مجلس دوران شهید مدرس شباهت دارد، تصریح کرد: ان شاءالله که همه چیز خوب خواهد بود، اجازه دهید اظهارنظر نکنیم و روز مجلس را تلخ نکنیم. ما انتظار بیشتری از مجلس در جامع تر بودن مصوبات داریم و این نظر را کلی عرض کردم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر طرح مجلس در خصوص نمایندگان شورای شهر به تایید مجمع تشخیص مصلحت برسد شورای نگهبان چه اقدامی انجام می دهد، گفت: اصل 112 قانون اساسی تعیین وظیفه کرده است که در صورت اختلاف نظر، نظر مجمع تشخیص مصلحت قاطع دعوا است و شورای نگهبان در چنین مواردی تابع قانون خواهد بود.

واژه های کلیدی: سیاسی | قانون | قانونی | نگهبان | استقبال | سیاسیون | شورای شهر | قانون اساسی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs